Projekčná činnosť je súčasťou vzdelávacieho procesu. Zaraďovanie projektov rôznych časových dĺžok a foriem prebieha v jednotlivých predmetoch aktuálne v závislosti na možnostiach a danom učive. Naša škola dlhodobo využíva možnosti rozvojových projektov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky:
- Projektové vyučovanie
- Vyučovanie podporované počítačom
- Pilotné centrá odborného vzdelávania v Žilinskom samosprávnom kraji
Žilinský samosprávny kraj ako zriaďovateľ stredných škôl v kraji vybral šesť odborných škôl vo svojej pôsobnosti, na ktorých vytvoril pilotné centrá odborného vzdelávania. Odborné jazykové vzdelávanie má za úlohu prostredníctvom týchto centier posilniť nedostatočnú odbornú cudzojazyčnú vybavenosť žiakov stredných odborných škôl. Stredná odborná škola stavebná v Žiline realizuje tento projekt v študijnom odbore stavebníctvo v nemeckom a anglickom jazyku. Budúci absolventi školy by mali bezprostredne po ukončení štúdia ovládať cudzí jazyk nielen na všeobecnej úrovni, ale budú ovládať základnú komunikáciu v odbornej stavebnej terminológií.
- Modernizácia vzdelávacieho procesu na stredných školách
Špecifickým cieľom projektu je inovovať a modernizovať obsah, metódy a výstupyvyučovacieho procesu pre nové kompetencie práce v Modernej škole 21. storočia. Zároveň je cieľom zvyšovať podiel učiteľov participujúcich na programoch ďalšieho vzdelávania s cieľom získania a rozvoja ich kompetencií potrebných pre vedomostnú spoločnosť. Projekt bude realizovaný v rokoch 2008 až 2013 a realizátorom je Ústav informácií a prognóz školstva.
Výstupy z týchto projektov prispejú k skvalitneniu výchovno-vzdelávacieho procesu v oblasti využívania interaktívnych metód vyučovania a zvyšovania počítačovej gramotnosti žiakov a učiteľov.
Škola bola zapojená aj do projektov financovaných z ESF „Národný projekt ďalšieho vzdelávania učiteľov odborných predmetov v oblasti ukončovania štúdia na stredných školách“, ktorého cieľom bola príprava učiteľov na tvorbu tém a kritérií hodnotenia sumatívneho hodnotenia žiakov.
Medzinárodná spolupráca
Škola je zapojená do medzinárodných projektov s Českou a Poľskou republikou, Maďarskom a Nemeckom, pričom všetky medzinárodné projekty sú zamerané hlavne na výmenné pobyty študentov spojené so vzdelávaním a poznávaním kultúry a prírodného bohatstva krajín stredoeurópskeho priestoru. Hlavnou úlohou medzinárodnej spolupráce je:
- Podieľať sa na spoločných projektoch, ktoré by zabezpečili efektívny transfer poznatkov a skúseností.
- Posilniť a skvalitniť jazykovú prípravu žiakov (konverzačnú, odbornú).
- Posilniť a skvalitniť odbornú prípravu žiakov (transfer inovácií).
- Prezentovať vlastnú školu, mesto a krajinu.
- Spoznávať inú kultúru, históriu a životný štýl.
- Nadväzovať kontakty v rámci kariérneho rastu.
Medzi najvýznamnejšie medzinárodné projekty patria tieto:
Program Cezhraničnej spolupráce PL-SK 2007-2013 – I. výzva
Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. V októbri 2009 bol schválený projekt Cezhraničnej spolupráce PL – SK s názvom „Priateľstvo bez hraníc“ pre našu školu. Realizovaný bol prostredníctvom výmenných pobytov študentov. Partnerskou školou v Poľsku bol Zespól Szkól Elektrycznych Nr 2 v Krakove.
Hlavným cieľom projektu bol predovšetkým jeho celkový cezhraničný charakter, ktorý bol zameraný na prehlbovanie cezhraničných kontaktov. V našom prípade tento cieľ bol realizovaný prostredníctvom zámeru ochrany a zachovania kultúrneho dedičstva. Projekt by mal rozvíjať spoluprácu na slovensko-poľskom pohraničí s cieľom skvalitniť komunikáciu a vzťahy v tomto regióne. Ďalším z cieľov bolo posilňovanie spoločnej spolupráce, obnova a údržba regionálnych tradícií, rozvíjanie ľudských zdrojov a vzdelania a v neposlednom rade rozvíjanie spoločných cezhraničných podujatí v oblasti vzdelania, kultúry a športu. Vzájomné spoznávanie sa komunít v prihraničnom priestore vytvára základ pre ďalšie projekty cezhraničnej spolupráce v budúcnosti.
Projekt „Priateľstvo bez hraníc” svojou náplňou prispel k odstráneniu bariér medzi mladými ľuďmi v pohraničných oblastiach, umožnil prezentáciu regiónov ako takých so zreteľom na kultúrne a historické dedičstvo a taktiež aj prezentáciu škôl navzájom, ďalej sa odstránila jazyková bariéra, pretože Slováci a Poliaci ako slovanské národy majú možnosť komunikovať aj bez svetových jazykov a nakoniec sa samozrejme vytvorila aj trvalá spolupráca medzi školami, čo je v čase spoločnej Európskej únie nevyhnutné a hlavne prospešné. Cieľmi aj programom bol projekt prospešný pre obe zúčastnené strany. Vzájomné poznávanie sa komunít v prihraničnom regióne vytvára základ pre veľké projekty cezhraničnej spolupráce v ďalšom programovacom období.
Projekt Leonardo da Vinci – „Remeslá v Európskej únii“
Za týmto názvom sa skrýva spolupráca troch krajín – Českej republiky (Stredná strojnícka, stavebná a dopravná škola – Liberec), Nemecka (Vzdelávacie centrum stavebníctva ŰAZ des Bauindustrieverbandes Berlin – Brandenburg e.V.) a Slovenska (Stredná odborná škola stavebná – Žilina) – v rámci projektu Leonardo da Vinci – ,,Remeslá v Európskej únii“. Projekt je určený pre študijné odbory operátor stavebnej výroby a mechanik stavebno-inštalačných zariadení. Úlohou projektu bolo dať možnosť našim žiakom spoznať rozdiely v praktickom vyučovaní v rôznych krajinách, porovnať podmienky v technických a stavebných činnostiach, naučiť ich využiť svoj teoretický potenciál v konkrétnej stavebnej úlohe, overiť si ho priamo v praxi, rozšíriť ho o nové poznatky a spoznať nové technológie.
Program Cezhraničnej spolupráce PL-SK 2007-2013 – II. výzva
Hlavným cieľom projektu je predovšetkým jeho celkový cezhraničný charakter, ktorý je zameraný na prehlbovanie cezhraničných kontaktov v poľsko – slovenskom priestore v oblasti vzdelávania v odbore požiarnej techniky a hasičského záchranného systému. V našom prípade tento cieľ bude realizovaný prostredníctvom vzdelávania, výmeny skúseností a poznatkov zo zavádzania novej reformy vzdelávania – Školských vzdelávacích programov a ich aplikáciou do praxe hlavne v protipožiarnej oblasti. Projekt by mal rozvíjať spoluprácu na slovensko – poľskom pohraničí s cieľom skvalitniť vzdelávanie, odbornú prípravu, komunikáciu a medziľudské vzťahy v týchto regiónoch s dôrazom na pomoc ľuďom v krízových situáciách. Ďalším z cieľov je posilňovanie a rozvíjanie spoločných cezhraničných podujatí v oblasti kultúry a športu. Vzájomné spoznávanie sa regiónov v prihraničnom priestore vytvára základ pre ďalšie projekty cezhraničnej spolupráce v budúcnosti.