Spoločenské zmeny priniesli so sebou zvýšenie výskytu sociálno-patologických javov, medzi ktorými zaujímajú dôležité miesto aj drogy, či už legálne, alebo nelegálne. Stúpa ich ochota experimentovať s drogami, čím sa u časti mladých ľudí zvyšuje riziko postupného vzniku závislosti od čoraz širšieho spektra drog. Stretávame sa aj s tým, že negatívne správanie sa žiakov sa prenáša aj do virtuálneho sveta, do prostredia internetu.
Tieto skutočnosti sú spôsobené krízou v rodinách a v rodinnej výchove, žiaci s problémovým a rizikovým správaním pochádzajú často z rozvrátených rodín, kde im chýba zázemie, rodičia často nemajú na výchovu čas, mnohokrát sú aj oni sami obeťami rôznych závislostí, žijú vo veľmi zlých finančných a sociálnych podmienkach.
Vplyvom masmédií si volia nesprávne vzory, ktorými sú často hrdinovia s amorálnymi prejavmi správania, ktorých sa snažia napodobňovať. Taktiež sú spôsobené aj existenciou intolerancie, diskriminácie, rasizmu, šikanovania a násilia v spoločnosti a v rodinách.
Je veľmi dôležité, aby sme mladých ľudí informovali o tom, ako môžu aktívne a rozumne tráviť svoj voľný čas, dať im možnosť, ako sa k drogám neuchýliť a nepodľahnúť im. Možnosť porozprávať sa a „vyrozprávať sa“, keď mám nejaký problém je tiež veľmi dôležité a nápomocné. Preto by sme chceli ukázať našim žiakom, že sú aj iné možnosti riešenia problémov, prípadne zábavy ako je siahnutie po droge či hranie počítačových hier alebo závislosti na internete.
Je preto nesmierne dôležité informovať žiakov o témach, ktoré sú dôležité z hľadiska ich bezpečnosti a zdravia. Žiakom sa prednáška veľmi páčila, o čom svedčila aj dlhá a otvorená diskusia.
Vypracoval: PaedDr. Vladimír Fuljer, koordinátor prevencie
{jaloadposition japos=“template_image_slider“ source=“folder“ folder_images=“/images/stories/1516/drogy_msp/“}